Odense City Taekwondo Klub stiller med 17 kæmpere til DM i weekenden

Egne lokaler betød muligheder for ekstra trænings timer, det har virkelig motiveret de unge kæmpere til deltage ved DM.

Efter klubben i sommers fik egne lokaler, er interessen for klubben og sporten i alt almindelighed eksploderet. Med egne lokaler fulgte også mulighederne for mere træning hvilket betyder at klubben stiller med ikke mindre end 17 kæmpere når der afholdes DM i Odense Idrætshal den kommende weekend.

Klubben har ellers levet en stille liv i lånte lokaler, på en skole i Odense Centrum. Men i sommers lykkedes det endelig at finde egne lokaler. Med lokalerne dukkede pludselig en masse muligheder op, blandt andet daglig træning, fitness taekwondo, børne hold helt nede fra 4 år og meget andet.

Træningen foregår dagligt i klubbens dejlige lokaler på adressen Wichmandsgade 11. Der er der 2 store sale til træning, samt en hyggelig cafe hvor forældre og medlemmer kan slappe af mens træningen afvikles.

D. 18 Januar 2014 planlægger bestyrelsen i øjeblikket afvikling af åbent hus i klubbens lokaler. Ud over at besøge en meget aktiv taekwondo klub, vil man kunne opleve opvisninger og se om det var en sport man kunne tænke sig at prøve.

Læs mere her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *